Operatör Kimdir?

İş makineler, operatörü olmak için G sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle kullanacağınız iş makinesi sınıfı seçmeniz gerekmektedir. Yani kepçe, loder, silindir, forklift, beko loder, mobil vinç, tavan vinç,  ekskavatör  gibi çeşitli iş makinesi sınıflarından bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Çünkü her iş makinasının farklı bir  eğitim uygulaması ve sınıfı  bulunmaktadır.  

Adaylar almış oldukları bu  belge ile iş makinesini  kullanma yetkisine sahip olmaktadır ve bu belge ile aday karayolu dışında iş makinesi kullanma yetkisine sahip olacaktır. Ancak kullanmış oldukları bu iş makinesini ehliyetinize işletmek isterseniz, trafik bürolarına başvuru yaparak bunu daha önce var olan ehliyetinize işletebilirsiniz.

G sınıfı sürücü belgesine sahip birisi tüm iş makinelerini kullanabilir anlamına gelmemektedir. Sadece girdiği eğitim programının ve girmiş olduğu sınavın iş makinelerini kullanır. Şayet hepsini kullanmak istiyorsa da ayrı ayrı hepsinin eğitimini almalı ve sınavına girmelidir.

 

Yardıma mı ihtiyacınız var?